Englishforall

یادگیری زبان انگلیسی، ترجمه، اخبار

پنهان کردن ستون های محرمانه

پنهان کردن ستون های محرمانه

 

 

اکسل معمولاً با داده‌های مهم پُر می‌شود؛ اما، شاید بخشی از این داده‌ها خیلی محرمانه باشند و شما نخواهید هر کسی آن را ببیند. برای مثال فرض کنید می‌خواهید ستون دستمزدها و پاداش‌های کارمندان اداره‌ای مخفی باشد. برای این کار کافی است روی حرف بالای آن ستون کلیک کنید تا کل آن ستون انتخاب شود. حال اگر ستون یا ستون دیگری دارید، کلید Ctrl را گرفته و سایر ستون‌ها را هم به همین شکل انتخاب کنید. اگر هم فقط همان یک ستون را دارید، ادامه‌ی کار: روی حرف ستون انتخاب شده (یا در چند ستونی‌ها روی یکی از حروف ستون‌های انتخاب شده به دلخواه) رایت کلیک کنید و از فهرست ظاهر شده، گزینه‌ی Hide را انتخاب نمایید. کار تمام است و ستون‌های مورد نظرتان پنهان می‌شوند. اما اگر بخواهید این ستون‌ها را به هر دلیلی مانند چاپ یا ... ظاهر کنید، باید در گروه Cells در بالای صفحه، روی دکمه‌ی Format کلیک کنید تا فهرستی باز شود. از این فهرست، عبارت Hide & Unhide را انتخاب نموده، در فهرست بعدی، گزینه‌ی Unhide Columns را انتخاب نمایید.

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 شهریور1390ساعت 6:55 بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

رسم نمودار در اکسل در سه سوت!

 

رسم نمودار در اکسل در سه سوت!

 

برای رسم نمودار در اکسل 2007 کافی است اطلاعاتی را که می‌خواهید درون نمودار ظاهر شوند، انتخاب کنید و بعد کلید F11 را از روی صفحه کلید بزنید. تمام! البته، برای شکیل‌تر کردن یا جلوه‌های سه بُعدی، می‌توانید وقت بیشتری روی آن بگذارید، که این امر، سلیقه‌ای است.

+ نوشته شده در  یکشنبه 23 مرداد1390ساعت 7:14 بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

تمرینی ساده برای کار با اکسل (2)

 

تمرینی ساده برای کار با اکسل (2)

 

مسأله‌ی 2: از عدد 1 تا 200.000 در 1 دقیقه بنویسید.

 

راه حل: در اینجا دیگر نمی‌توان با درگ کردن اتوفیل کرد و باید راه ساده‌تری هم باشد. کافی است در A1 تایپ کنید 1. سپس زیر عبارت A در ستون A کلیک کنید و کل ستون را بگیرید. حال در تب Home دنبال گزینه ی Series می‌گردیم و آن را کلیک می‌کنیم. کادری دیده می‌شود که در آن عبارت Stop value را باید بنویسیم 200.000 و OK کنیم. دقت کنید که با Step value اشتباه نشود، زیرا این مورد اخیر میزان پرش (چند تا، چند تا) است.

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 10 مرداد1389ساعت 9:10 بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

تمرینی ساده برای کار با اکسل (1)

تمرینی ساده برای کار با اکسل (1)

 

مسأله‌ی 1: در عرض 2 دقیقه تقویم یک سال میلادی را تهیه کنید.

 

راه حل: در خانه ی A1 تایپ می‌کنیم 1 و در A2 تایپ می‌کنیم 2. سپس تا 365 درگ (اتوفیل) می‌کنیم. این تعداد روزهای ماست. حال به ستون B می‌رویم و تایپ می‌کنیم 1/1. دقت کنید که در اینجا حتا نیازی به اتوفیل نیست. به زیر عبارت B در بالای ستون می‌رویم و دابل کلیک می‌کنیم. اکسل به طور اتومات تا 365 می‌رود و برای مثال 365 را 31 دسامبر می‌گیرد. حال در C1 نیز مثلاً می‌زنیم Fri یا Friday و باز مانند B عمل می‌کنیم. جالب اینجاست که اکسل با سال‌های کبیسه هم هیچ گونه مشکلی ندارد و اگر مثلاً تقویم 10 سال را تهیه کنید، بدون اشکال است. تمام داده‌ها، بخصوص ایام قابل ویرایش نیز هستند. همچنین می‌توانیم بالای سطر 1 سطری با رایت کلیک اضافه و داده‌های متنی‌ای مانند شماره‌ی  روز، تاریخ، ایام هفته و ... اضافه نماییم.

 

+ نوشته شده در  شنبه 9 مرداد1389ساعت 11:9 بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

اکسل 2007

 

اکسل 2007

 

 

اکسل 2007 نسبت به 2003 بسیار جهش داشته است: کاربران گذشته‌ی اکسل، از جمله بنده، سال‌ها با 256 ستون و 65536 سطر سر و کار داشتیم. این 16 میلیون برای هر شیت هیچ‌گاه کامل استفاده نمی‌شد، اما اکسل 2007 این تعداد را به 16384 ستون (دو به توان 14 ستون) و 1048576 سطر (دو به توان 20 سطر) ارتقا داده است و شما سلولی به نام XFD1048576 نیز دارید که آخرین سلول است. از ضرب این اعداد می توان فهمید هر شیت اکسل 2007 بیش از 17 میلیارد سلول دارد! سرعت محاسبات اگرچه برای کاربران خانگی نامحسوس است، ولی حرفه ای ها کاملاً متوجه آن می‌شوند. اگر در آفیس 2003 فرمان Undo تا 16 فرمان عمل می‌کرد، در 2007 تا بیش از 100 فرمان عمل می‌کند و ده‌ها جهش بی‌نظیر دیگر.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 خرداد1389ساعت 8:13 قبل از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

محافظت فرمول‌ها از حذف اتفاقی

محافظت فرمول‌ها از حذف اتفاقی

 

صفحه‌ی گسترده‌ی کامل، پُر از فرمول‌های مهمی برای محاسبه است. اما اگر بسته به فرمتِ فرمول، حاصل فرمول عدد صفر یا خالی باشد، سلول حاوی این فرمول، به صورت خالی و سفید دیده می‌شود و بارها موجب اشتباه می‌شود. برای جلوگیری از این نقص، سلول‌هایی را که حاوی اطلاعات نیستند و خالی‌اند، انتخاب نمایید. برای انتخاب چند سلول، کلید کنترل کی‌بُرد را بگیرید. حال از منوی Tools گزینه‌ی Protection را انتخاب کرده، روی Protect sheet کلیک کنید و OK کنید. اکنون از منوی Format روی گزینه‌ی Cells کلیک کرده، به صفحه‌ی Protection بروید و تیکِ گزینه‌ی Locked را بردارید و OK کنید. با این کار به اکسل می‌گویید دستکاری این سلول ها بلامانع است، اما اگر بخواهید چیزی را در سلول قفل شده‌ای تایپ، ویرایش یا کاپی کنید، اکسل پیغام خطا نشان می‌دهد که در این حالت باید از منوی Tools گزینه‌ی Protection و سپس Unprotect sheet را انتخاب نمایید.

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 22 اسفند1387ساعت 4:44 بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

مطالب قدیمی‌تر