Englishforall

یادگیری زبان انگلیسی، ترجمه، اخبار

پنهان کردن ستون های محرمانه

پنهان کردن ستون های محرمانه

 

 

اکسل معمولاً با داده‌های مهم پُر می‌شود؛ اما، شاید بخشی از این داده‌ها خیلی محرمانه باشند و شما نخواهید هر کسی آن را ببیند. برای مثال فرض کنید می‌خواهید ستون دستمزدها و پاداش‌های کارمندان اداره‌ای مخفی باشد. برای این کار کافی است روی حرف بالای آن ستون کلیک کنید تا کل آن ستون انتخاب شود. حال اگر ستون یا ستون دیگری دارید، کلید Ctrl را گرفته و سایر ستون‌ها را هم به همین شکل انتخاب کنید. اگر هم فقط همان یک ستون را دارید، ادامه‌ی کار: روی حرف ستون انتخاب شده (یا در چند ستونی‌ها روی یکی از حروف ستون‌های انتخاب شده به دلخواه) رایت کلیک کنید و از فهرست ظاهر شده، گزینه‌ی Hide را انتخاب نمایید. کار تمام است و ستون‌های مورد نظرتان پنهان می‌شوند. اما اگر بخواهید این ستون‌ها را به هر دلیلی مانند چاپ یا ... ظاهر کنید، باید در گروه Cells در بالای صفحه، روی دکمه‌ی Format کلیک کنید تا فهرستی باز شود. از این فهرست، عبارت Hide & Unhide را انتخاب نموده، در فهرست بعدی، گزینه‌ی Unhide Columns را انتخاب نمایید.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ شهریور۱۳۹۰ساعت ۱۸:۵۵ بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

رسم نمودار در اکسل در سه سوت!

 

رسم نمودار در اکسل در سه سوت!

 

برای رسم نمودار در اکسل 2007 کافی است اطلاعاتی را که می‌خواهید درون نمودار ظاهر شوند، انتخاب کنید و بعد کلید F11 را از روی صفحه کلید بزنید. تمام! البته، برای شکیل‌تر کردن یا جلوه‌های سه بُعدی، می‌توانید وقت بیشتری روی آن بگذارید، که این امر، سلیقه‌ای است.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۳ مرداد۱۳۹۰ساعت ۱۹:۱۴ بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

محافظت فرمول‌ها از حذف اتفاقی

محافظت فرمول‌ها از حذف اتفاقی

 

صفحه‌ی گسترده‌ی کامل، پُر از فرمول‌های مهمی برای محاسبه است. اما اگر بسته به فرمتِ فرمول، حاصل فرمول عدد صفر یا خالی باشد، سلول حاوی این فرمول، به صورت خالی و سفید دیده می‌شود و بارها موجب اشتباه می‌شود. برای جلوگیری از این نقص، سلول‌هایی را که حاوی اطلاعات نیستند و خالی‌اند، انتخاب نمایید. برای انتخاب چند سلول، کلید کنترل کی‌بُرد را بگیرید. حال از منوی Tools گزینه‌ی Protection را انتخاب کرده، روی Protect sheet کلیک کنید و OK کنید. اکنون از منوی Format روی گزینه‌ی Cells کلیک کرده، به صفحه‌ی Protection بروید و تیکِ گزینه‌ی Locked را بردارید و OK کنید. با این کار به اکسل می‌گویید دستکاری این سلول ها بلامانع است، اما اگر بخواهید چیزی را در سلول قفل شده‌ای تایپ، ویرایش یا کاپی کنید، اکسل پیغام خطا نشان می‌دهد که در این حالت باید از منوی Tools گزینه‌ی Protection و سپس Unprotect sheet را انتخاب نمایید.

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۲ اسفند۱۳۸۷ساعت ۱۶:۴۴ بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

چاپ خطوط خاکستری شبکه‌ای اکسل

چاپ خطوط خاکستری شبکه‌ای اکسل

 

هر صفحه‌ی گسترده در صفحات زیادی از کاغذها چاپ می‌شود و به طور پیشفرض، اکسل خطوط خاکستری شبکه‌ای خارج از جداول را چاپ نمی‌کند، اما اگر مایلید آن ها را هم چاپ کنید، به آدرس زیر بروید:

File, Page setup, Sheet, Page setup, Gridlines, OK.

 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۶ اسفند۱۳۸۷ساعت ۸:۳۳ قبل از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

اکسل چیست؟

اکسل چیست؟

 

اکسل شامل صفحات گسترده‌ای است که اطلاعات آن به صورت عددی و حروفی تقسیم‌بندی، سازمان‌بندی و مرتب شده‌اند. از اکسل علاوه بر سازماندهی داده‌ها، برای نگهداری و پردازش داده‌ها و رسم چارت (نمودار) نیز استفاده می‌شود. اگرچه متخصصین ریاضی و حسابداری از برنامه‌های دیگری استفاده می‌کنند و اکسل برای آن ها بسیار ضعیف است، اکسل بیشتر برای کارهای آماری، مالی و حسابداری عمومی و افراد عادی (کاربران خانگی) و برای ایجاد کاربرگ، سند، فاکتور، رسم نمودار و محسابات مالی و آماری و ریاضی از اکسل استفاده می‌شود. در واقع اکسل ماشین حسابی است با قابلیت‌های بالا. برای مثال اگر بخواهید حساب‌های روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه‌ی مالی خود را بنویسید، از اکسل استفاده می‌کنید.

 

فرق اکسل و وُرد این است که در وُرد شما فقط مطالبی برای تماشا و چاپ دارید، اما در اکسل این اعداد و جداول دارای تعریف، محتوا و مفهوم و همچنین قابل ویرایش هستند و بر اساس خاصی مرتب شده‌اند. برای نشان دادن رشد یا کاهش مقداری یا ترسیم نمودار از اکسل استفاده می‌کنیم. فایده‌ی دیگر اکسل این است که شما یک بار برای همیشه جدول و فرمول می‌نویسید و بقیه‌ی اوقات، فقط داده‌ها و اعداد را تغییر می‌دهید، مثلاً برای محاسبه‌ی خرج ماهانه‌ی افراد در یک خوابگاه، یا محاسبه‌ی سود کالایی خاص در سال. اکسل برنامه‌ای است برای برنامه‌ریزی و زمانبندی و تقسیم بودجه. برای مثال شما از اکسل می‌خواهید قسط وام شما را محاسبه کند، یا این که تعداد کاراکترهای حروف یک کلمه را نشان دهد، تعداد روزهای موجود در یک بازه‌ی زمانی را نشان دهد و ....

 

پسوند فایل های اکسل xls است.

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ بهمن۱۳۸۷ساعت ۲۳:۵ بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

اطلاعات عددی و غیر عددی

اطلاعات عددی و غیر عددی

 

اطلاعات داخل سل‌ها 2 نوع هستند: 1. اطلاعات عددی (دیتا) 2. اطلاعات غیر عددی (لیبل). برای مثال "تخم مرغ" اطلاعات غیر عددی و "2000" عددی است که این عدد 2000 ارزش عددی دارد و باید برای اکسل تعریف شود که چیست، قیمت است یا وزن، ساعت است یا تاریخ یا شانه‌های تخم مرغ و ... تا برای اکسل مفهومی باشد و با اطلاعات متنی (توصیفی) مانند نام اشخاص، اشیا، مکان‌ها و از این دست فرق داشته باشد، البته وقتی می‌گوییم داده‌ی متنی، ممکن است این متن یک عدد باشد، یعنی در داده‌ی متنی می‌توان از عدد استفاده کرد، ولی در داده‌ی عددی نمی‌توان از الفبا استفاده کرد و تنها اعداد به کار می‌روند. اگر عددی به همراه حرف باشد، مانند a12 یا 12a، این دیگر عدد محسوب نمی‌شود و داده‌ی متنی است.

 

به محض تایپ اعداد، این عدد به منتهاالیه سمت راست سل می‌رود. این روال کار است و نشان می‌دهد که آن عدد، برای اکسل دارای مفهوم شده است و قابل تقلب نیست. برای همین هم شما در پُر کردن فیش‌های واریزی یا نوشتن چک، اعداد را به سمت راست چهارخانه می‌برید. بنابراین اگر عددی در سمت چپ بود، محتوای متنی دارد. تمام غیرعددی‌ها به سمت چپ سل و عددها به سمت راست می‌روند. اکسل ریاضی‌دانی است که تنها داده‌های عددی و اعداد مفهومی را می‌شناسد، برای مثال اکسل نمی‌داند شنبه چیست، یا فرق شیمی و فیزیک در سلول‌های یک جدول برنامه‌ی درسی را نمی‌داند.

 

نکته: تاریخ و ساعت جزو داده‌های عددی به حساب می آیند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۳ دی۱۳۸۷ساعت ۱:۴ قبل از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

مطالب قدیمی‌تر