Englishforall

یادگیری زبان انگلیسی، ترجمه، اخبار

دستور هدف یابی در اکسل

 

دستور هدف یابی در اکسل

 

 

اگر فکر می‌کنید اکسل جدول بزرگی است که اعداد درونش را به طور خودکار جمع می‌زند یا برای کشیدن نمودار به کار می‌رود، خیلی بی‌انصافی است. یکی از توانایی‌های بی‌نظیر اکسل این است که ما می‌توانیم به کمک پارامترهای موجود، هدفی را برای خود تعیین کنیم و از اکسل بخواهیم شرایطی را که ما را به آن هدف می‌رساند، نشان دهد.

بگذارید مثالی بزنیم. فرض کنید مؤسسه‌ای دارید و اعضای آن، شهریه‌ی ثابتی را پرداخت می‌کنند. حال می‌خواهید بدانید در پایان سال، مبلغ X تومان درآمد باید عاید شما شود. شهریه چقدر باید باشد یا تعداد اعضا چه تعداد باید باشند. برای این کار باید دستور Goal Seek (هدف‌یابی) را در اکسل اجرا کنید.

بدین منظور، کاربرگ ساده‌ای می‌سازیم، که سطرها و ستون‌های مورد نیاز ما را در خود داشته باشد. بنابراین، برای شروع، کاربرگ خالی ساده‌ای باز کنید و در ستون A1 آن بنویسید: "تعداد اعضا". در ستون B1 بنویسید: "شهریه" و در C1 بنویسید: "میزان دریافتی از محل شهریه‌ها". البته این مثال بسیار ساده‌سازی شده است و به احتمال زیاد، در عمل، شما به ستون‌های بیشتری احتیاج خواهید داشت.

حال روی ستون C2 کلیک و فرمول =Sum(A2*B2) را در آن درج کنید و Enter بزنید. این فرمول، تعداد اعضای مؤسسه را در مبلغ شهریه ضرب می‌کند و نتیجه را در ستون C2 می‌نویسد. در حال حاضر، چون هنوز عددی به ستون‌های A1 و B1 اختصاص نداده‌اید، عدد صفر را در C2 مشاهده می‌کنید. ضمناً سلول C2 باید به فرمت واحد پول (Currency) باشد. برای این کار، روی آن سلول رایت کلیک کرده، دستور Format Cells را انتخاب کنید و از میان گزینه‌های پیش رو، Currency را برگزینید و OK کنید.

حال در ستون‌های A2 و B2 مقادیری بنویسید که به ترتیب نشان‌دهنده‌ی تعداد اعضا و میزان شهریه‌ی فعلی است. به این ترتیب، ستون C2، درآمد نهایی را به شما نشان خواهد داد. فرض کنید تعداد اعضای مؤسسه 40 نفر است و هر یک 50 هزار تومان شهریه می‌دهند. بدین ترتیب، شما 2 میلیون تومان خواهید داشت. حال می‌خواهیم بدانیم چه کنیم که صاحب 2.5 میلیون تومان شویم.

برای این کار باید دستور "هدف‌یاب" را فعال کنیم. این دستور در تمام نسخه های اکسل وجود دارد و فقط نحوه‌ی دسترسی به آن متفاوت است. برای رسیدن به آن نخست روی ستون C2 کلیک می‌کنیم. حال در اکسل 2003 باید از منوی Tools گزینه‌ی Goal Seek را انتخاب نمایید. اما اگر از اکسل 2007 یا 2010 استفاده می‌کنید باید روی زبانه‌ی Data در نوار بالا کلیک کنید و سپس روی دکمه‌ی What-if Analysis کلیک نمایید تا فهرستی باز شود و در این فهرست، دستور Goal Seek را خواهید دید. حال روی این دستور کلیک می‌کنیم تا پنجره‌ی کوچکی باز شود که ستون C2 در آن انتخاب شده است.

هدف ما، رساندن درآمد به 2.5 میلیون تومان است. بنابراین، در کادر To Value همین مقدار را درج می کنیم. دقت کنید که اگر در بالا، ستون شهریه را به ریال نوشته اید، این عدد درج شده را نیز باید به ریال بنویسید و اگر بالا به تومان است، اینجا هم به تومان می‌نویسیم. حال برای رسیدن به این هدف، دو راه وجود دارد: نخست این که تعداد اعضا را بیشتر کنیم و دوم این که میزان شهریه را بالاتر ببریم. برای این که بدانیم میزان شهریه را چقدر بالا ببریم، باید بعد از کلیک کردن کادر پایینی، سلول B2 را کلیک کنید تا به اکسل بفهمانیم که می‌خواهیم با تغییر این سلول، قصد رسیدن به هدف را داریم.

حال دکمه‌ی OK را می زنیم و نتیجه اِعمال می شود. در این مثال، اکسل به شما خواهد گفت میزان شهریه باید حداقل 62500 تومان باشد.

اگر فکر می‌کنید بالا بردن شهریه، راه چاره نیست و دردسرهای خودش را دارد، می‌توانید همان شهریه‌ی 50 هزار تومانی قبلی را مجدداً در ستون B2 بنویسید و با تکرار کردن مراحل بالا، این بار ستون A2 را به عنوان ستون متغیر در نظر بگیرید. باز اگر روی OK کلیک کنید، متوجه خواهید شد که اکسل می‌گوید تعداد اعضا از 40 نفر باید به 50 نفر برسد تا به 2.5 میلیون تومان برسید.

این مثال را می‌توان به کارهای دیگری نیز تعمیم داد.

 

 

 

 

 

منبع: «هفت صبح»

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 بهمن1390ساعت 10:16 قبل از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

پنهان کردن ستون های محرمانه

پنهان کردن ستون های محرمانه

 

 

اکسل معمولاً با داده‌های مهم پُر می‌شود؛ اما، شاید بخشی از این داده‌ها خیلی محرمانه باشند و شما نخواهید هر کسی آن را ببیند. برای مثال فرض کنید می‌خواهید ستون دستمزدها و پاداش‌های کارمندان اداره‌ای مخفی باشد. برای این کار کافی است روی حرف بالای آن ستون کلیک کنید تا کل آن ستون انتخاب شود. حال اگر ستون یا ستون دیگری دارید، کلید Ctrl را گرفته و سایر ستون‌ها را هم به همین شکل انتخاب کنید. اگر هم فقط همان یک ستون را دارید، ادامه‌ی کار: روی حرف ستون انتخاب شده (یا در چند ستونی‌ها روی یکی از حروف ستون‌های انتخاب شده به دلخواه) رایت کلیک کنید و از فهرست ظاهر شده، گزینه‌ی Hide را انتخاب نمایید. کار تمام است و ستون‌های مورد نظرتان پنهان می‌شوند. اما اگر بخواهید این ستون‌ها را به هر دلیلی مانند چاپ یا ... ظاهر کنید، باید در گروه Cells در بالای صفحه، روی دکمه‌ی Format کلیک کنید تا فهرستی باز شود. از این فهرست، عبارت Hide & Unhide را انتخاب نموده، در فهرست بعدی، گزینه‌ی Unhide Columns را انتخاب نمایید.

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 شهریور1390ساعت 6:55 بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

رسم نمودار در اکسل در سه سوت!

 

رسم نمودار در اکسل در سه سوت!

 

برای رسم نمودار در اکسل 2007 کافی است اطلاعاتی را که می‌خواهید درون نمودار ظاهر شوند، انتخاب کنید و بعد کلید F11 را از روی صفحه کلید بزنید. تمام! البته، برای شکیل‌تر کردن یا جلوه‌های سه بُعدی، می‌توانید وقت بیشتری روی آن بگذارید، که این امر، سلیقه‌ای است.

+ نوشته شده در  یکشنبه 23 مرداد1390ساعت 7:14 بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

تمرینی ساده برای کار با اکسل (2)

 

تمرینی ساده برای کار با اکسل (2)

 

مسأله‌ی 2: از عدد 1 تا 200.000 در 1 دقیقه بنویسید.

 

راه حل: در اینجا دیگر نمی‌توان با درگ کردن اتوفیل کرد و باید راه ساده‌تری هم باشد. کافی است در A1 تایپ کنید 1. سپس زیر عبارت A در ستون A کلیک کنید و کل ستون را بگیرید. حال در تب Home دنبال گزینه ی Series می‌گردیم و آن را کلیک می‌کنیم. کادری دیده می‌شود که در آن عبارت Stop value را باید بنویسیم 200.000 و OK کنیم. دقت کنید که با Step value اشتباه نشود، زیرا این مورد اخیر میزان پرش (چند تا، چند تا) است.

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 10 مرداد1389ساعت 9:10 بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

تمرینی ساده برای کار با اکسل (1)

تمرینی ساده برای کار با اکسل (1)

 

مسأله‌ی 1: در عرض 2 دقیقه تقویم یک سال میلادی را تهیه کنید.

 

راه حل: در خانه ی A1 تایپ می‌کنیم 1 و در A2 تایپ می‌کنیم 2. سپس تا 365 درگ (اتوفیل) می‌کنیم. این تعداد روزهای ماست. حال به ستون B می‌رویم و تایپ می‌کنیم 1/1. دقت کنید که در اینجا حتا نیازی به اتوفیل نیست. به زیر عبارت B در بالای ستون می‌رویم و دابل کلیک می‌کنیم. اکسل به طور اتومات تا 365 می‌رود و برای مثال 365 را 31 دسامبر می‌گیرد. حال در C1 نیز مثلاً می‌زنیم Fri یا Friday و باز مانند B عمل می‌کنیم. جالب اینجاست که اکسل با سال‌های کبیسه هم هیچ گونه مشکلی ندارد و اگر مثلاً تقویم 10 سال را تهیه کنید، بدون اشکال است. تمام داده‌ها، بخصوص ایام قابل ویرایش نیز هستند. همچنین می‌توانیم بالای سطر 1 سطری با رایت کلیک اضافه و داده‌های متنی‌ای مانند شماره‌ی  روز، تاریخ، ایام هفته و ... اضافه نماییم.

 

+ نوشته شده در  شنبه 9 مرداد1389ساعت 11:9 بعد از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

اکسل 2007

 

اکسل 2007

 

 

اکسل 2007 نسبت به 2003 بسیار جهش داشته است: کاربران گذشته‌ی اکسل، از جمله بنده، سال‌ها با 256 ستون و 65536 سطر سر و کار داشتیم. این 16 میلیون برای هر شیت هیچ‌گاه کامل استفاده نمی‌شد، اما اکسل 2007 این تعداد را به 16384 ستون (دو به توان 14 ستون) و 1048576 سطر (دو به توان 20 سطر) ارتقا داده است و شما سلولی به نام XFD1048576 نیز دارید که آخرین سلول است. از ضرب این اعداد می توان فهمید هر شیت اکسل 2007 بیش از 17 میلیارد سلول دارد! سرعت محاسبات اگرچه برای کاربران خانگی نامحسوس است، ولی حرفه ای ها کاملاً متوجه آن می‌شوند. اگر در آفیس 2003 فرمان Undo تا 16 فرمان عمل می‌کرد، در 2007 تا بیش از 100 فرمان عمل می‌کند و ده‌ها جهش بی‌نظیر دیگر.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 خرداد1389ساعت 8:13 قبل از ظهر  توسط محمّد اعمّی  | 

مطالب قدیمی‌تر